Szocsiban hétfőn már a nyolcaddöntővel folytatódik a női kieséses rendszerű világbajnokság. A második forduló rájátszásán öt továbbjutást biztosító helyért csatáztak. A várt eredmények születtek, a kivételt az ukrán exvilágbajnoknő Anna Usenyina kiesése jelentette. Usenyina elkésett az első partiról, a zéró tolerancia szabálya szerint vesztesnek kellett nyilvánítanom. A második partit a francia Marie Sebag kiremizte. Az ukrán Marija Muzicsuk, a bolgár Antoaneta Sztefanova és az indiai Dronavalli Harika már a 25-25 perces rapid partikban biztosította a továbblépést, a grúz Bela Hotenasvilire rámosolygott a szerencse.

DSCN0841

Kellemetlen közjátékkal kezdődött a második forduló rájátszása. Kilencen már elfoglalták helyüket a sakkasztaloknál, az ukrán exvilágbajnoknő Anna Usenyina azonban hiányzott. A kezdésig hátralevő időt mutató vásznon gyorsan peregtek a percek, helyi idő szerint 15 órakor elkezdtük a játszmákat, Usenyina mintegy 10 perces késéssel viszonylag nyugodtan érkezett meg, jól tudta, hogy a zéró tolerancia szabály értelmében vesztesnek kell nyilvánítanom. Az ukrán nagymesternőt sokan faggatták végzetes késésének okáról, és a bűnös a számítógépe volt. Nem állította át az ún. moszkvai időre, még átnézett egy-két varit, majd rémülten vette észre, hogy már időben nem érkezik meg a vb helyszínére. Kávéval, frissítővel próbálta bánatát feledni, készült a második összecsapásra. A francia Marie Sebag sötéttel némi nehézség után remizett, továbbjutott.

DSCN0837
Az ukrán Marija Muzicsuk második rapid meccsét is sikerrel vívta meg, a lengyel Monika Sockónak egy pillanatnyi esélyt sem adott, csatlakozott nővéréhez, Annához, folytathatja a csatározást a világbajnoki címért vívott versengésben.

DSCN0838

A bolgár exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanova. Világossal játszotta az első partit, jelentős időhátrányba került, de az ukrán Inna Gaponenko nem játszott elég határozottan, hosszasan kínozták egymást egy remi bástyavégjátékban. Sötéttel Eti jóval meggyőzőbb játékot nyújtott, érvényesítette a papírformát.

DSCN0840

Az amerikai Irina Krush világossal túlzottan passzív felállást választott az indiai Dronavalli Harika ellen. A végtelenül nyugodtan játszó Harika lépésről-lépésre erősítette pozícióját, vezetést szerzett. Világossal nem okozott számára túl nagy nehézséget, hogy remivel teljesítse mai célkitűzését, a továbbjutását.

DSCN0839

A grúz Bela Hotenasvili többször is súlyos időzavarba került, de meglepően nyugodtan játszott a kapkodásban is. A két 25-25 perces rapidpartiban a kínai Huang Qian jó esélyt szalasztott el, két döntetlen született. A 10-10 perces játszmákban jóval óvatosabbak voltak, de a kínai sakkozónő tűnt a fáradtabbnak. Az első snellpartiban (5-5 perc és 3-3 másodperc lépésenként) Hotenasvili a legnagyobb kapkodás közepette az egész világos gyalogláncot „lerabolta”, hat döntetlent követően vezetést szerzett. Világossal azonban tálcán kínálta az esélyt ellenfelének hogy kiegyenlítsen. Huang tisztet is nyert, de hihetetlen sakkvaksággal leütött egy védett gyalogot… A kilenc kínai résztvevőből csak Zhao Xue nyolcaddöntős.

A második forduló rájátszásának eredményei:
8 Marija Muzicsuk (ukrán, 2526) – Monika Socko (lengyel, 2463) 3 – 1 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 1 – 0)
9 Inna Gaponenko (ukrán, 2384) – Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2522) 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1)
10 Bela Hotenasvili (grúz, 2513) – Huang Qian (kínai, 2473) 3,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, döntetlen)
12 Dronavalli Harika (indiai, 2492) – Irina Krush (amerikai, 2477) 2,5 – 1,5 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0, döntetlen)
15 Marie Sebag (francia, 2482) – Anna Usenyina (ukrán, 2486) 2.5 – 1,5 (döntetlen, döntetlen, + -, döntetlen)

A nyolcaddöntőben valamennyi összecsapás érdekesnek ígérkezik. A rajtlista első tizenkét helyezettjéből csak a második Ju Wenjun nem jutott a nyolcaddöntőbe!